Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi direktorining brifingi
27-noyabr kuni Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi direktori Sharifbek Hasanov ishtirokida brifing o‘tkazildi. Brifing chiqindilarni boshqarish hamda sohada ekologik-sanitariya xavfsizlikni taʼminlash borasida amalga oshirilgan ishlar tahliliga bag‘ishlandi.
Xabaringiz bor, ekologik barqarorlikni taʼminlash masalasi davlat siyosatining eng ustuvor vazifasiga aylandi. Bu borada Respublika rahbariyati hamda Maxsus komissiyaning tegishli topshiriqlariga ko‘ra, chiqindilarni samarali boshqarish sohasida Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi huzuridagi Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi tomonidan bir qator rejali ishlar olib borilmoqda.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 4-yanvardagi 5-son Farmoni bilan belgilangan meʼyorlarga muvofiq Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi huzuridagi Chiqindi poligonlarini boshqarish direksiyasi tomonidan chiqindi poligonlari ustidan muntazam nazorat o‘rnatilgan va tartibga solib kelinmoqda. Ayni paytda respublika bo‘yicha umumiy 1824 gektar yer maydonida jami 228 ta chiqindi poligoni mavjud bo‘lib, shundan 199 tasi maishiy15 tasi zaharli-kimyoviy va 14 tasi qurilish chiqindilari uchun mo‘ljallangan.
Shu o‘rinda, 2024 hamda 2025-yilning o‘tgan davrida respublikaning 8 ta hududi: Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Toshkent, Farg‘ona va Xorazm viloyatlaridagi jami 47 ta maishiy chiqindi poligoni rekultivatsiya qilinib, faoliyati tugatildi. Ushbu saʼy-harakatlar natijasida umumiy hisobda 243 gektarga yaqin yer maydoni tabiatga qaytarilishiga erishildi. Bundan tashqari, tasdiqlangan reja grafik asosida respublika bo‘yicha foydalanishda bo‘lgan jami 132 ta chiqindi poligonida doimiy ravishda tuproq qatlami bilan yopish ishlari amalga oshirib kelinmoqda.
Joriy yilning yanvar-oktabr oylarida chiqindi poligonlariga jami 2,6 mln tonna chiqindi qabul qilindi. Nazorat kuchaytirilishi natijasida hududlarda kunlik qabul qilinayotgan chiqindi miqdori 8,5 ming tonnadan 13 ming tonnaga yetkazildi hamda bir kunda 4,5 ming tonnagacha qo‘shimcha chiqindi qabul qilish imkoniyati paydo bo‘ldi.
Shu bilan birga, Agentlik tomonidan ish jarayonida qulaylik va yengilliklar yaratish maqsadida qo‘shimcha 22 ta maxsus texnika lizing shartlari asosida xarid qilinib, hududiy chiqindi saqlash poligonlariga yetkazib berildi. Bu boradagi harakatlar evaziga joriy yilda chiqindilar bilan ishlashga mo‘ljallangan assenizator, samosval, avtoyuklagich, buldozer, kompaktor, ekskavator, treyler, tirkama, avtokran kabi maxsus texnikalarning umumiy soni 333 taga yetkazildi. Yil boshidan 1,7 mlrd so‘m mablag‘ hisobiga 154 ta maxsus texnika joriy va kapital taʼmirdan o‘tkazildi. Shuningdek, mavjud texnikalarning 218 tasiga “GPS” qurilmasi o‘rnatildi.
Bundan tashqari, chiqindi poligonlari atrofi obodonlashtirilib, 2024-2025 yillardagi “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 1,2 mln tup daraxt va buta ko‘chatlari ekilib, ko‘kalamzorlashtirildi. 10 kmga yaqin ariq va lotoklar tozalanib, 36 ming m.kv ichki yo‘llar shag‘allashtirildi. Poligonlarda bu kabi chora-tadbirlar izchil davom ettirilmoqda.
Shuningdek, Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan joriy yilning 15-oktabridan 15-noyabrigacha respublika miqyosida o‘tkazilgan “Tozalik va ozodalik” oyligi doirasida jami 422 ming tonnadan ortiq chiqindi tozalanib, atrof-muhitning ozodaligiga erishildi. Tozalik tadbirlari doirasida 95 mingdan ortiq mahalla fuqarolar yig‘ini hududlari, shuningdek, 61 ming ta jamoat joyi tozalandi. Respublika bo‘ylab bajarilgan bu xayrli ishlarni amalga oshirishda sanitar tozalash xizmati hamda obodonlashtirish sohasining jami 369 mingga yaqin xodimlari faol qatnashdi. Bu ishlarga 66 mingdan ortiq maxsus chiqindi tashuvchi va yuklovchi texnikalar jalb qilindi.
O‘tgan bir oy davomida 448 ming ta holat bo‘yicha chiqindilarni belgilanmagan joylarga tashlash bo‘yicha huquqbuzarliklar aniqlanib, aybdorlarga nisbatan Prokuratura, IIB, Milliy gvardiya va Ekologik davlat nazorat inspeksiyasi xodimlari ishtirokida belgilangan tartibda jazo choralari ko‘rildi. Tozalik va ozodalik tadbirlarida 100 dan ortiq hamkor tashkilotlarning 70 mingdan ortiq xodimlari faol qatnashib, yurtimiz obodligiga munosib hissa qo‘shdilar.
Bundan tashqari, 2025-yil 24-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Chiqindilarni qayta ishlash sohasini yana-da takomillashtirish hamda kompleks tizimlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 56-son Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida 2030-yilgacha maishiy chiqindi poligonlarini kamida 50 foizgacha qisqartirish choralari ko‘rilmoqda.
Qayd etish joizki, Agentlik tomonidan atrof-muhitni muhofaza qilish, chiqindilarni poligonlarga joylash hajmini kamaytirish, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish va ekologik barqarorlikni taʼminlash maqsadida 9 ta hududda maishiy chiqindilarni termik qayta ishlash orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish loyihalarini ishga tushirish borasida amaliy choralar ko‘rilmoqda. Mazkur loyihalar Andijon, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Toshkent, Farg‘ona, Buxoro, Jizzax viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida bosqichma-bosqich tatbiq etilishi nazarda tutilgan. Bu borada joriy yil 24-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qattiq maishiy chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish investitsiya loyihalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi 116117-, va 118-son qarorlari qabul qilingan. Ularga ko‘ra, mazkur hududlarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etgan holda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarilishi belgilangan.
Umumiy qiymati 1,3 mlrd AQSH dollari bo‘lgan ushbu investitsiya loyihalarning qurilish ishlari 2025–2027 yillarda olib boriladi. Ushbu loyihalarni ro‘yobga chiqarish orqali kuniga 13 ming tonna chiqindi qayta ishlanib, yiliga 2 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarishga erishish rejalashtirigan. Mazkur zavodlar ishga tushgach, qo‘shimcha 1400 ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Chiqindilarni yoqish jarayonida atmosferaga issiqxona gazlarining tarqalishini cheklash bo‘yicha ilg‘or zamonaviy texnologiyalardan foydalaniladi. Xulosa qilib aytganda, ayni tashabbuslar “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga mos kelib, mamlakatimizning ekologik barqarorligini taʼminlashga hamda kelajak avlod uchun toza va sog‘lom muhit yaratishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Ayni paytda respublikada 300 ga yaqin chiqindilarni qayta ishlash korxonalari mavjud bo‘lib, ular tomonidan yiliga o‘rtacha 800 ming tonna, yaʼni jami hosil bo‘layotgan qattiq maishiy chiqindining 5,2 foizi qayta ishlanmoqda. Shu o‘rinda, Agentlik chiqindilarni qayta ishlash korxonalaridan aholi salomatligi va xavfsizligini taʼminlashga alohida eʼtibor qaratish, berilgan ekologik xulosalarga qatʼiy amal qilish hamda atmosferaga inson salomatligi uchun o‘ta xavfli bo‘lgan kanserogen moddalar va zaharli tutunlar tarqatmasligini so‘raydi. Unutmang, maʼlum bir guruhga foyda keltiruvchi hech bir obyekt jamiyat manfaatlaridan ustun emas.
Shahar-tumanlar toza-ozodaligi uchun sanitar tozalash korxonalarini aholini rozi qilish yo‘lida hududlarda sifatli xizmat ko‘rsatishga chorlab qolamiz. Shu bilan birga, sifatsiz xizmat ko‘rsatib, aholining eʼtirozli murojaatlari yuzaga kelishiga sababchi bo‘lgan masʼullarga tegishli choralar ko‘rilishi takroran eslatib o‘tiladi.
Xabaringiz bor, Agentlik tomonidan aprel-noyabr oylarida sanitar tozalash korxonalarining faoliyati yangilangan mezonlar asosida baholab borildi. Monitoring natijasida jami 105 ta sanitar tozalash korxonasi reytingdan o‘tkazilib, ulardan 41 tasi “yashil”, 53 tasi “sariq” va 11 tasi “qizil” toifaga kiritildi. Bular: Andijon, Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo, Farg‘ona va Toshkent viloyatlariga masʼul sanitar tozalash korxonalari. Monitoring davomida 6 oy ketma-ket “qizil” toifada qolgan 14 ta korxonaga shartnomaviy majburiyatlarni buzganligi uchun jarima chorasi qo‘llanildi, shundan 1 ta korxona bilan tuzilgan bitim bekor qilindi va 1 ta korxonaning hududi “Toza hudud”ga biriktirib berildi.
Shu o‘rinda, jarimadan keyin ham 3 oy ketma-ket “qizil” toifadan chiqa olmagan korxonalar bilan tuzilgan shartnomalar Ekologiya milliy qo‘mitasi raisi roziligi bilan davlat sherigi tomonidan bir tomonlama bekor qilinishi mumkinligini maʼlum qilamiz.
Bu yo‘nalishda Agentlik tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar va sohani yaxshilash borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar izchil davom ettirilmoqda.

27 ноября, при участии директора Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Национальном комитете по экологии и изменению климата Шарифбека Хасанова был проведён брифинг. Брифинг был посвящён анализу выполненных работ в сфере управления отходами, а также обеспечению экологической и санитарной безопасности в данной области.
Как известно, обеспечение экологической устойчивости стало одной из приоритетных задач государственной политики. В этом направлении, в соответствии с поручениями руководства Республики и Специальной комиссии, Агентством по управлению отходами и развитию циркулярной экономики при Национальном комитете по экологии и изменению климата ведётся ряд планомерных работ по эффективному управлению отходами.
В частности, в соответствии с нормами, установленными Указом Президента Республики Узбекистан от 4 января 2024 года №5, Дирекция по управлению полигонами отходов при Агентстве по управлению отходами и развитию циркулярной экономики осуществляет постоянный контроль над полигонами отходов и обеспечивает их регулирование.
В настоящее время по всей республике на общей площади в 1824 гектара функционируют 228 полигонов отходов, из них 199 — бытовые, 15 — токсично-химические и 14 — для строительных отходов. Вместе с тем, в течение 2024 года и прошедшего периода 2025 года в 8 регионах республики — Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областях — были рекультивированы и закрыты 47 бытовых полигонов отходов. В результате этих усилий в целом около 243 гектаров земель возвращены природе. Кроме того, в соответствии с утверждённым графиком работ, на 132 эксплуатируемых полигонах отходов по республике регулярно выполняются работы по их покрытию слоем грунта.
За январь–октябрь текущего года на полигоны было принято 2,6 млн тонн отходов. В результате усиления контроля объём ежедневно принимаемых отходов в регионах увеличен с 8,5 тыс. тонн до 13 тыс. тонн, что позволило дополнительно принимать до 4,5 тыс. тонн отходов в сутки.
Помимо этого, с целью создания удобств и облегчения работы, Агентством на условиях лизинга было приобретено 22 единицы специальной техники, которые переданы на региональные полигоны по хранению отходов. Благодаря проводимым мерам в текущем году общее количество специальной техники, предназначенной для работы с отходами — таких как ассенизаторские машины, самосвалы, автопогрузчики, бульдозеры, компакторы, экскаваторы, трейлеры, прицепы и автокраны — доведено до 333 единиц. С начала года на сумму 1,7 млрд сумов были проведены текущий и капитальный ремонт 154 единиц специальной техники. Кроме того, на 218 единиц техники были установлены устройства GPS-навигации.
Помимо этого, территории вокруг полигонов отходов благоустроены: в рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» на 2024–2025 годы высажено 1,2 млн деревьев и кустарников, проведено озеленение. Очищено почти 10 км оросительных каналов и лотков, а также 36 тыс. кв. м внутренних дорог было покрыто щебнем. Подобные мероприятия на полигонах продолжаются последовательно.
Кроме того, в рамках республиканского месячника «Чистота и порядок», проведённого с 10 октября по 15 ноября текущего года, было собрано и вывезено более 422 тыс. тонн отходов, что позволило обеспечить чистоту окружающей среды. В рамках мероприятий по обеспечению чистоты были очищены территории более 95 тысяч махаллинских сходов граждан, а также 61 тысяча общественных мест. В выполнении этих благородных работ по всей республике активное участие приняли около 369 тысяч работников санитарной очистки и сферы благоустройства. К работам было привлечено более 66 тысяч единиц специальной техники по вывозу и погрузке отходов.
В течение последнего месяца было выявлено 448 тысяч случаев нарушений, связанных со сбросом отходов в неустановленных местах. В отношении виновных лиц Прокурорскими органами, МВД, Национальной гвардией и сотрудниками Государственной инспекции экологического надзора приняты меры наказания в установленном порядке. В мероприятиях «Чистота и порядок» активно участвовали более 70 тысяч сотрудников свыше 100 партнёрских организаций, внесших достойный вклад в благоустройство нашей страны.
Кроме того, во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан №56 от 24 марта 2025 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию и комплексной систематизации сферы переработки отходов» принимаются меры по сокращению бытовых полигонов отходов минимум на 50 процентов к 2030 году.
Следует отметить, что Агентством принимаются практические меры по реализации проектов по производству электрической энергии путём термической переработки бытовых отходов в 9 регионах. Эти меры направлены на охрану окружающей среды, сокращение объёмов размещения отходов на полигонах, использование возобновляемых источников энергии и обеспечение экологической устойчивости. Реализация данных проектов планируется поэтапно в Андижанской, Кашкадарьинской, Наманганской, Самаркандской, Ташкентской, Ферганской, Бухарской, Джизакской областях, а также в Республике Каракалпакстан.
В этом направлении 24 марта текущего года были приняты постановления Президента Республики Узбекистан №116, №117 и №118 о мерах по реализации инвестиционных проектов по производству электрической энергии путём сжигания твёрдых бытовых отходов. Согласно этим постановлениям, в указанных регионах планируется привлечение прямых иностранных инвестиций, улучшение экологической ситуации, внедрение современных решений и технологий в сферу переработки отходов и производство электрической энергии.
Строительно-инвестиционные работы по данным проектам, общая стоимость которых составляет 1,3 млрд долларов США, будут осуществляться в 2025–2027 годах. Реализация этих проектов позволит перерабатывать 13 тысяч тонн отходов в сутки и производить 2 млрд кВт·ч электрической энергии в год. После ввода заводов в эксплуатацию будет создано дополнительно 1400 новых рабочих мест. В процессе сжигания отходов будут использоваться передовые современные технологии, направленные на ограничение выбросов парниковых газов в атмосферу. Подводя итог, можно сказать, что данные инициативы соответствуют принципам «зелёной экономики», способствуют обеспечению экологической устойчивости нашей страны и играют важную роль в создании чистой и здоровой окружающей среды для будущих поколений.
В настоящее время в республике функционируют около 300 предприятий по переработке отходов, которые перерабатывают в среднем 800 тысяч тонн отходов в год, что составляет 5,2 процента от общего объёма образующихся твёрдых бытовых отходов. В этой связи Агентство обращает особое внимание предприятий по переработке отходов на необходимость обеспечения здоровья и безопасности населения, строгого соблюдения выданных экологических заключений, а также недопущения выбросов в атмосферу канцерогенных веществ и токсичных дымов, представляющих серьёзную угрозу для здоровья человека. Помните: ни один объект, приносящий пользу определённой группе, не может быть выше интересов всего общества.
Мы призываем санитарно-очистные предприятия городов и районов обеспечивать качественное обслуживание населения, чтобы поддерживать чистоту и порядок на территориях. Одновременно повторно напоминаем, что в отношении ответственных лиц, допускающих ненадлежащее качество услуг и вызывающих обоснованные жалобы населения, будут приниматься соответствующие меры.
Как известно, с апреля по ноябрь Агентством проводилась оценка деятельности санитарно-очистных предприятий на основе обновлённых критериев. По результатам мониторинга были проанализированы 105 санитарно-очистных предприятий, из которых 41 отнесено к категории «зелёная», 53 — к категории «жёлтая», и 11 — к категории «красная». В их число входят предприятия, обслуживающие Андижанскую, Кашкадарьинскую, Наманганскую, Сурхандарьинскую, Ферганскую и Ташкентскую области. В ходе мониторинга 14 предприятий, которые в течение 6 месяцев подряд оставались в «красной» категории, были оштрафованы за нарушение договорных обязательств. Кроме того, с одним предприятием договор был расторгнут, а одна территория была передана под управление «Toza hudud». В этой связи сообщаем, что договоры с предприятиями, которые и после наложения штрафа в течение последующих трёх месяцев подряд не смогли выйти из «красной» категории, могут быть в одностороннем порядке расторгнуты государственной стороной с согласия председателя Национального комитета по экологии.
Работы, проводимые Агентством в данном направлении, а также меры, принимаемые для улучшения состояния отрасли, последовательно продолжаются.