- Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi sifatida qayta tashkil etiladi;
- Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Vazirlar Mahkamasi tizimidan chiqarilib, uning negizida Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi tashkil etiladi;
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi – Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi lavozimi kiritiladi;
- Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining asosiy vazifalaridan tashqari, Ekologiya qo‘mitasi “Chiqindidan holi hudud”, “Toza havo”, “Yashil makon”, “Eko-madaniyat” va “Bio meros” umummilliy loyihalarini amalga oshirish uchun mas’ul hisoblanadi;
- Ekologiya qo‘mitasi huzurida 15 nafargacha xorijiy va mahalliy ekspertlarni jalb qilgan holda “Ekoloyihalar fabrikasi” tashkil etiladi;
- Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasining Davlat ekologik nazorat inspeksiyasi (Ekopolitsiya) tashkil etiladi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori (https://president.uz/oz/lists/view/8690) qabul qilindi. Unda belgilanganidek:
- Ekologiya qo‘mitasining “Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida ixtisoslashtirilgan tahliliy nazorat markazi” davlat muassasasi negizida “Ekologik monitoring milliy markazi” davlat muassasasi tashkil etiladi;
- 2026-yil 1-sentyabrga qadar Yagona ekologik onlayn platforma faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
- atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatish bo‘yicha I va II toifaga mansub sanoat korxonalari 2026-yil 1-martga qadar o‘z hududlarida fon monitoring stansiyalarini o‘rnatishi va ularni Ekologik monitoring milliy markaziga integratsiya qilishi shart bo‘ladi, aks holda 2026 yil 1-martdan boshlab ushbu korxonalarga nisbatan kompensatsiya to‘lovlari besh baravarga oshirilgan holda qo‘llanadi;
- 2026-yil 1-martdan boshlab tabiatga zarar yetkazish bo‘yicha kompensatsiya to‘lovlaridan ozod qilish tarzida imtiyoz berish bilan bog‘liq barcha qonunchilik hujjatlari va huquqiy kuchga ega ko‘rsatmalar o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblanadi hamda ushbu masalada imtiyoz berish faqat qonun orqali amalga oshiriladi;
- ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi qonunchilik talablariga rioya qilishni istisno qilish yoki rioya etmasdan ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlarni berish, shu jumladan, davlat ekologik ekspertizasi xulosasini berish, daraxt va butalarni kesish va ko‘chirishni nazarda tutuvchi Hukumatning qaror, farmoyish, bayonnoma va yozma topshiriqlarini hamda idoraviy hujjatlar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining hujjatlarini qabul qilish qat’iy taqiqlanadi;
- Ekopolitsiya xodimlariga jismoniy kuch ishlatish, maxsus vositalarni (elektroshok qurilmalarini) va xizmat qurolini (rezina o‘qli, to‘r otuvchi) qo‘llash huquqi beriladi hamda ularning maxsus kiyimiga bodi kameralar o‘rnatiladi;
- 2026-yil 1-apreldan boshlab, o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt bilan qoplangan aholi punktlarining (shaharlar, posyolkalar va qishloq aholi punktlari) yer maydonlarini olib qo‘yish va boshqa maqsadlar uchun ajratishga jamoatchilik tomonidan taqiq qo‘yish bo‘yicha tashabbus kiritish imkoni yaratiladi.
Shunga ko'ra, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan Aziz Abdukaxarovich Abduhakimov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ekologiya masalalari bo‘yicha maslahatchisi – Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi lavozimiga tayinlandi va shu munosabat bilan O‘zbekiston Respublikasi ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri lavozimidan ozod etildi.

Главой нашего государства подписан Указ «О мерах по созданию системы управления по оперативному реагированию на требования населения в сферах экологии и туризма». В соответствии с ним:
- образуется Комитет по туризму Республики Узбекистан путем реорганизации Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата;
- образуется Национальный комитет по экологии и изменению климата на базе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата путем его выведения из системы Кабинета Министров;
- вводится должность советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экологии – председателя Национального комитета по экологии и изменению климата;
- Комитет по экологии наряду с основными задачами Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата является ответственным за реализацию общенациональных проектов «Территория, свободная от отходов», «Чистый воздух», «Яшил макон», «Экокультура», «Бионаследие»;
- при комитете образуется «Фабрика экопроектов» с привлечением до 15 зарубежных и отечественных экспертов;
- образуется Государственная инспекция экологического контроля Национального комитета по экологии и изменению климата (Экополиция).
Также принято постановление (https://president.uz/ru/lists/view/8690) Президента Республики Узбекистан «О мерах по организации деятельности Национального комитета Республики Узбекистан по экологии и изменению климата». Документом определено, что:
- на базе государственного учреждения «Центр специализированного аналитического контроля в области охраны окружающей среды» Комитета по экологии создается государственное учреждение «Национальный центр экологического мониторинга»;
- в срок до 1 сентября 2026 года будет налажена деятельность Единой экологической онлайн-платформы;
- промышленные предприятия I и II категории по воздействию на окружающую среду должны до 1 марта 2026 года принять меры по установке на своей территории станций фонового мониторинга и их интеграции с Национальным центром экологического мониторинга Комитета по экологии, в противном случае начиная с 1 марта 2026 года к ним будут применяться компенсационные платежи с увеличением их в 5 раз;
- начиная с 1 марта 2026 года все акты законодательства и имеющие правовую силу указания, связанные с предоставлением льготы в виде освобождения от компенсационных выплат по причинению ущерба природе, являются утратившими силу, а также предоставление льготы по данному вопросу осуществляется только посредством закона;
- строго запрещаются выдача документов по исключению соблюдения требований законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды или разрешительного характера без их соблюдения, в том числе выдача заключения государственной экологической экспертизы, принятие постановлений, распоряжений, протоколов и письменных поручений Правительства, межведомственных документов, актов органов исполнительной власти на местах, предусматривающих вырубку и пересадку деревьев и кустов;
- работникам Экополиции предоставляется право применять физическую силу, специальные средства (устройства электрошока) и служебное оружие (с резиновыми пулями, сетчатое), а также на их спецформу устанавливаются боди-камеры;
- с 1 апреля 2026 года будет создана возможность внесения инициативы по наложению общественностью запрета
на изъятие или выделение на другие цели земельных площадей населенных пунктов (городов, поселков и сельских населенных пунктов), на которых произрастают деревья, не входящие в лесной фонд.
При этом, Указом Президента Республики Узбекистан Абдухакимов Азиз Абдукахарович назначен на должность советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экологии – председателя Национального комитета по экологии и изменению климата и в связи с этим освобожден от должности министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан.