Shahar sanitar holatini saqlash uchun mas'ul xizmatlar tun-u kun faoliyat olib borayotgan bir paytda, ayrim fuqarolar tomonidan chiqindilarni belgilangan joylarga tashlamaslik holatlari uchramoqda. Bu esa nafaqat shahar ko‘rkiga, balki atrof-muhitga ham zarar yetkazmoqda. Chiqindilarni belgilanmagan joylarga va tartibsiz tashlash qonunda belgilangan tartibda javobgarlikka sabab bo‘ladi. Shu sababli, tegishli tashkilotlar tomonidan nazorat kuchaytirilib, qoidabuzarliklarga qarshi qat’iy choralar ko‘rilmoqda.
2025-yil mart oyining o‘tgan davri mobaynida:
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi – 26 ta,
Milliy gvardiya boshqarmasi – 337 ta,
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi – 176 ta,
Ichki ishlar bosh boshqarmasi – 2099 ta shunday holatlarni aniqlagan.
Poytaxt bo‘yicha aniqlangan jami 2638 ta qoidabuzarlik uchun 1 110 500 000 so‘m miqdorida jarimalar belgilandi.

В то время как службы, ответственные за поддержание санитарного состояния города, работают круглосуточно, наблюдаются случаи, когда некоторые граждане не выбрасывают отходы в установленные места. Это наносит ущерб не только облику города, но и окружающей среде.
Управление санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья выявило 26 случаев,
Управление Национальной гвардии - 337,
Управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата - 176,
Главное управление внутренних дел - 2099 таких случаев. За выявленные по столице в общей сложности 2638 нарушений наложены штрафы на сумму 1 110 500 000 сумов. Соответствующие организации продолжат эту работу.
Истинное решение - социальная ответственность, нравственность и любовь к чистоте! Чистый город - наш общий!