O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 6-fevraldagi “Chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 95-son qaroriga muvofiq chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish sohasida xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan tashkilotlar tomonidan qattiq va suyuq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish tartibi belgilangan.
Mazkur qaror (1-ilova)ga ko‘ra “qattiq va suyuq maishiy chiqindilarni to‘plash va olib chiqib ketish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatish” qoidalari tasdiqlangan.
Qoidaga binoan sanitar tozalash korxonalari tomonidan abonentlarga qattiq maishiy chiqindilar ya’ni jismoniy shaxslarning hayoti va faoliyati hamda yuridik shaxslarning faoliyati natijasida hosil bo‘luvchi organik va noorganik chiqindilarni olib chiqib ketish xizmatlari ko‘rsatiladi. Ularning tarkibiga quyidagi: hududda va obodonlashtirish obyektlaridagi tabiiy jarayonlar natijasida hosil bo‘luvchi (oziq-ovqat, o‘simlik, yog‘och, shisha, rezina, qog‘oz, plastmassa, to‘qimachilik mahsulotlari, o‘rash-joylash (qadoqlash) materiallari, o‘zining foydalanish xususiyatini yo‘qotgan uy-ro‘zg‘or buyumlari), supurindi shuningdek, (qattiq yoqilg‘ida ishlovchi maishiy pechkalar va isitish bug‘qozonlaridan foydalanish natijasida hosil bo‘luvchi) chiqindilar kiradi.
Shu o‘rinda, olib chiqib ketiladigan qattiq maishiy chiqindilarning miqdori cheklanmagan bo‘lib, xizmat sifatiga hududlarga xizmat ko‘rsatishda biriktirilgan sanitar tozalash korxonalari masʼul ekanligini maʼlum qilamiz.
Shuningdek, qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketishning minimal davriyligi ko‘p qavatli uylar yonidagi chiqindi to‘plash shoxobchalaridan — bir kunda bir marotaba hamda yakka tartibdagi turar joy sektori ya’ni mahallalardan “signal” usulida — uch kunda bir marotabani tashkil qiladi.
Ta’kidlash joizki, qattiq maishiy chiqindilarni olib chiqib ketish jadvali fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari bilan kelishilgan holda belgilanadi. Bunda sanitariya qoidalari, normalari va gigiyena normativlariga muvofiq maishiy chiqindilarni saqlashning cheklangan muddati o‘tib ketmasligi lozimligiga ahamiyat qaratiladi.
Qattiq maishiy chiqindi tarkibiga kirmaydigan quyidagi: suyuq va yirik gabaritli maishiy, chorvachilik, qurilish, tuproq, daraxt va butalarni kesish hamda agrotexnik ishlov berishdan hosil bo‘ladigan (daraxt va buta shox-shabbalari, barglar, kesish ishlari qoldiqlari) va smyot (yo‘l qoplamalarining yemirilish va yedirilish mahsuli) kabi chiqindilarni olib chiqib ketish xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar tomonidan kelishilgan narxlarda alohida to‘lov evaziga amalga oshirilishi belgilangan.

Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №95 от 6 февраля 2019 года «Об утверждении нормативно-правовых актов в сфере осуществления работ, связанных с отходами», установлен порядок оказания услуг по сбору и вывозу твердых и жидких бытовых отходов специализированными организациями, предоставляющими услуги в данной сфере.
В соответствии с данным постановлением (приложение № 1) утверждены «Правила оказания услуг по сбору и вывозу твердых и жидких бытовых отходов».
Согласно правилам, санитарно-очистные предприятия оказывают абонентам услуги по вывозу твердых бытовых отходов, то есть органических и неорганических отходов, образующихся в результате жизнедеятельности физических лиц и деятельности юридических лиц.
К их составу относятся отходы, возникающие в результате естественных процессов на территории и объектах благоустройства (пищевые, растительные, древесные отходы, стекло, резина, бумага, пластмасса, текстильные изделия, упаковочные материалы, вышедшие из употребления предметы домашнего обихода), мусор, а также отходы, образующиеся при эксплуатации бытовых печей и отопительных котлов, работающих на твердом топливе.
При этом количество вывозимых твердых бытовых отходов не ограничено, а за качество оказываемых услуг несут ответственность санитарно-очистные предприятия, закрепленные за соответствующими территориями.
Кроме того, минимальная периодичность вывоза твердых бытовых отходов составляет:
— один раз в день с площадок для сбора отходов, расположенных возле многоквартирных домов;
— один раз в три дня по «сигнальному» методу из частного жилого сектора, то есть махаллей.
Следует отметить, что график вывоза твердых бытовых отходов согласовывается с органами самоуправления граждан. При этом особое внимание уделяется недопущению превышения предельного срока хранения бытовых отходов в соответствии с санитарными правилами, нормами и гигиеническими нормативами.
Следующие виды отходов не относятся к твердым бытовым отходам: жидкие и крупногабаритные бытовые отходы, отходы животноводства, строительные отходы, грунт, отходы, образующиеся в результате обрезки деревьев и кустарников, а также агротехнической обработки (ветки деревьев и кустарников, листья, остатки после обрезки) и смет (продукты разрушения и износа дорожного покрытия). Их вывоз осуществляется обслуживающими организациями за отдельную плату по согласованным тарифам.