Тил – давлат тимсоли, мулки, руҳи, миллатнинг маданий ва маънавий бойлиги, халқнинг маданияти, урф-одати, унинг турмуш тарзи, тарихидир.
1989 йилнинг 21 октябрь куни Ватанимизда давлат тилининг ҳуқуқий асосларини белгилаш бўйича “Давлат тили тўғрисида”ги Қонун қабул қилиниб, унга кўра Ўзбек тилига - Давлат тили мақоми берилди.
“Ўзбек тили байрами кунини белгилаш тўғрисида” 2020 йил 10 апрелда қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Қонунининг (ЎРҚ-615-сон) 1-моддаси билан 21 октябрь санаси Ўзбек тили байрами куни этиб белгиланди.

Язык является символом государства, собственности, духа, культурного и духовного богатства нации, культуры, традиций, образа жизни и истории народа.
21 октября 1989 года в нашей стране был принят Закон «О государственном языке», определяющий правовую основу государственного языка, согласно которому узбекскому языку был присвоен статус государственного.
Согласно статье 1 Закона Республики Узбекистан от 10 апреля 2020 года «Об установлении Дня узбекского языка» (ОРК-615) 21 октября объявлен Днем узбекского языка.
Сегодня в связи с этой датой от имени нашего коллектива мы поздравляем всех наших соотечественников.